Sposoby ogrzewania domu

ocieplanie budynku
Jednym z najważniejszych pytań jakie zadaje sobie inwestor (przy kupnie czy budowie domu) jest pytanie: Jaki sposób ogrzewania domu wybrać? Wiąże się to z kosztami, wygodą użytkowania oraz późniejszym kosztem eksploatacji. Systemów ogrzewania domu jest bardzo wiele: Można zainstalować ogrzewanie solarne, centralne ogrzewanie czy ogrzewanie prądowe.

docieplanie styropianem
Autor: Jagoda♥Gio♥Maya
Źródło: http://www.flickr.com
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i też wady. W tym artykule postaramy się opowiedzieć o najważniejszych sprawach związanych z ogrzewaniem domu. Tak więc zaczynajmy od ogrzewania solarnego: Jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które najczęściej wykorzystywane jest do ogrzewania wody. Wykorzystuje się również do ogrzewania domu, jednak nie jest to system ogrzewania, który samodzielnie jest w stanie cały rok ogrzewać dom. Ze względu no niewielką ilość godzin (lub całkowity brak) nasłonecznienia powierzchni solarów, nie jest on w stanie utrzymywać stałe temperatury. Jednakże systemy solarne świetnie sprawują się jako systemy wspomagające. Drugim systemem jaki wykorzystuje się do ogrzewania domu jest system centralnego ogrzewania. Jest to jeden z najczęściej stosowanych systemów, gdyż jest bardzo ekonomiczny. Ogrzewania w tym przypadku polega na spalaniu w jednym piecu paliwa, który ogrzewa wodę, która następnie wędruje w zamkniętym obiegu. Obieg taki zbudowany jest z systemu połączonych rur oraz grzejników, które emitują ciepło na pomieszczenia. Kolejnym systemem stosowanym do ogrzewania domu, są systemy zasilane energią elektryczną.

dom z garażem
Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy te zbudowane są z kilku elementów grzewczych, podłączonych do osobnej lini energetycznej (ze względu na duży pobór prądu). Systemy te stosowane są bardzo rzadko, gdyż jest to jedno z najdroższych rozwiązań. Jednakże nadal używa się tego typu systemy – szczególnie w starych kamienicach w miastach. W takich kamienicach nie ma infrastruktury centralnego ogrzewania, dlatego przebudowa jest zbyt kosztowna. Jak widać: jest bardzo wiele możliwości rozwiązania systemu ogrzewania domu. Jednak wybór odpowiedniego zależy już tylko od indywidualnych preferencji właściciela domu.