Najważniejsze uwagi dotyczące projektu domu

architektura
Podczas wyboru projektu wymarzonego domu jednorodzinnego należy przemyśleć wiele kwestii i dokładnie taką decyzje przemyśleć. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Głównie chodzi tutaj o podjęcie decyzji w sprawach funkcjonalnych oraz ekonomicznych domu. Należy sobie na początek zaznaczyć, iż decydując się na gotowy projekt domu, nie kupuje się przysłowiowego kota w worku. Chodzi o to, że zazwyczaj gotowe projekty są już sprawdzone i wykonane dla wygody inwestora.

architekt
Autor: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.

Decydując się na przygotowany już wcześniej projekt należy sprawdzić go pod własnym kontem, czyli własnego stylu życia. Należy również uwagę, że przygotowane przez biuro projektowe gotowe projekty są bardzo rzetelnymi pracami. Więc wracając do tematu: na samym początku należy jasno zdefiniować swoje potrzeby, czyli dokładnie opisać swoje oczekiwania wynikające z gotowego już domu. Przykładowo można zdefiniować potrzebę gabinetu do pracy, w przypadku, gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą i pracuje się w domu. Można również zdefiniować potrzebę posiadania dodatkowego pokoju gościnnego i osobnej łazienki w przypadku, gdy przyjmuje się bardzo często gości. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest w jakiej technologii wykonywany jest dom. Głównie chodzi tutaj o kwestie użytych materiałów, jak te materiały są łączone, jak wykańczany jest dom oraz jakie systemy ogrzewania, wody i oświetlenia są rekomendowane dla danego projektu. Jest to bardzo ważne, gdyż w zależności od użytych materiałów na budowę domu czy użytych materiałów na wykończenie budynku zmienia się charakterystyka energetyczna domu. A co to oznacza? Otóż w charakterystyce energetycznej chodzi o to jak budynek utrzymuje ciepło i jakie są jego straty.

Prościej mówiąc chodzi o to jak wysokie rachunki będzie się płaciło po wybudowaniu danego projektu z wykorzystaniem sugerowanych produktów i materiałów. Niekiedy wystarczy zmienić rodzaj produktu a dana charakterystyka jest zdecydowanie lepsza. Na samym końcu należy zwrócić uwagę na to jaki wysokie są koszty budowy i czy jest możliwość ich obniżenia.