Najważniejsze kroki w budowie domu.

budowa domu
Kiedy człowiek decyduje się na budowę domu, musi przejść kilka jego etapów. Mówi się o pięciu etapach budowy domu. I chodzi tutaj o etapy, w których wykonuje się wszystkie czynności (również te formalne) od pomysłu do wykończenia domu. Od czego należy zacząć? Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest zakup działki. Nie jest to prosta decyzja, gdyż od wyboru odpowiedniej lokalizacji bardzo wiele zależy.

dom szkieletowy
Autor: Tektum
Źródło: Tektum

Jest to decyzja na całe życie i należy pamiętać, ze odpowiednia lokalizacja i wielkość działki to podstawa pod budowę domu. Od wspomnianej już wcześniej wielkości działki zależy wybór odpowiedniego projektu, który jest drugim krokiem podczas całego procesu budowy domu. To również bardzo ważna decyzja, która decyduje o tym jak długo będzie trwał cały proces budowy, jak funkcjonalny będzie dom oraz jak duże będą koszty jego utrzymania. W wyborze projektu najważniejsze to czy będzie to dom piętrowy czy parterowy oraz sam metraż budynku. Po wyborze odpowiedniego projektu należy załatwić wszelkie formalności. Do formalności jakie koniecznie trzeba załatwić należą: zgłoszenie budowy domu oraz uzyskanie wpisu do planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście należy również załatwić odpowiedni dojazd do działki budowlanej oraz podłączenie wszystkich mediów pod działkę. Również należy działkę podłączyć pod instalację wodną i kanalizacyjną. Aby to wszystko załatwić należy udać się do odpowiednich instytucji, którą podpisuje się umowę i w ciągu kliku dni wykonują odpowiednie przyłączenie. Po formalnościach następuje ten właściwy etap budowy domu , a mianowicie wykonanie fundamentów, wybudowanie ścian nośnych i działowych oraz wylanie stropów (w przypadku gdy jest to dom piętrowy).

Oczywiście na tym nie kończy się ten etap. Należy również wykonać całą stolarkę, która dzieli się na stolarkę okienną (wstawienie drzwi i okien) oraz stolarkę polegającą na wykonaniu całościowej więźby dachowej (wykonanie całego szkieletu więźby oraz odpowiednie nabicie kontr łat oraz pokrycie dachu odpowiednim materiałem) Ostatnim etapem jest wykończenie domu, polegającą na wykończeniu podłóg i ścian oraz umeblowaniu domu.