Kupno działki budowlanej

dom
Zamierzając wybudować dom pierwsza podstawową rzeczą jaką należy uczynić jest znalezienie dobrej lokalizacji czyli działki budowlanej. O tym doskonale wiedzą wszelcy inwestorzy. Jak wiadomo dobrze zlokalizowana działka budowlana jest w cenie i może nawet osiągnąć cenę 500 tyś zł. Jednak nigdy nie należy pochopnie kupować, bo może się okazać że ta najdroższa działka wcale nie jest taka dobra. Zatem na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

grunt
Pierwszym najważniejszym czynnikiem jest już wyżej wspomniana lokalizacja co za tym idzie czy będzie się miało dobry dojazd , ważne jest także sąsiedztwo. Ważnym elementem są także walory przyrodnicze i krajobrazowe. Istotnie im bliżej będzie jakiś park czy pasma zieleni tym lepiej się mieszka. Kluczowe znaczenie ma także kształt oraz wielkość naszej przyszłej działki budowlanej. Im większa działka tym droższa. Sam kształt ma znaczenie, gdy mamy już wybrany projekt domu. W projekcie każdego domu, podane są minimalne wymiary działki na której może zostać wybudowany dany budynek. Jest to bardzo ważne, gdyż w Polsce określone są minimalne odległości budynku od granic działki. Te minimalne odległości muszą być koniecznie zachowane, gdyż w innym przypadku może zostać nałożona kara grzywny lub nakaz zburzenia budynku przez inwestora. Jest jeszcze kilka czynników, które są bardzo istotne przed rozpoczęciem budowy i na które należy zwrócić szczególną uwagę. Chodzi głównie o to czy działka posiada wytyczoną lub już wykonaną drogę dojazdową.

Jest to szczególnie ważne, gdy chce się zaraz po zakupie działki, rozpocząć budowę. Drugim i w sumie najważniejszym aspektem działki jest to, czy dana działka jest działką budowlaną i jest wpisana (ujęta) w planie zagospodarowania przestrzennego. Można kupić działkę rolniczą i starać się przekształcić ją na działkę budowlaną. Jednakże taki zabieg, bywa czasami bardzo czasochłonny. Powinno się jeszcze zwracać uwagę na to, czy dana działka posiada podłączenia do mediów oraz do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jeżeli tak, to również przyśpieszy to budowę domu.