Gabinet czy garderoba?

garderoba
Pomysły na małe pomieszczenia w domu: gabinet czy garderoba?

Dysponując w domu pomieszczeniem o niewielkim metrażu często zastanawiamy się jak wykorzystać tę przestrzeń. Najczęściej pełni ono funkcję schowka, jednak warto zastanowić się nad urządzeniem garderoby albo małego gabinetu.


Co wybrać?

Stojąc przed dylematem gabinet czy garderoba, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim potrzeby domowników. Jeśli wasze ubrania nie mieszczą się w szafach, a dodatkowo nie dysponujecie piwnicą, strychem, lub garażem, lepszym rozwiązaniem może być garderoba. W sytuacji kiedy z przechowywaniem nie macie większych problemów, a jeden z domowników swoją pracę wykonuje zdalnie, korzystniej będzie zdecydować się na gabinet. Poniżej kilka porad jak zaplanować jedno i drugie pomieszczenie.
pokój

Miejsce do przechowywania
Garderoba to niezwykle przydatne pomieszczenie w każdym domu – możemy w nim przechowywać ubrania całej rodziny, a dzięki temu pozbyć się szaf na odzież z sypialni. Oczywiście jak każdy inny pokój, wymaga ona odpowiedniego zagospodarowania, aby spełniała swoją funkcję. Jednym z podstawowych elementów wyposażenie są z pewnością półki sięgające sufitu – na tych najwyższych umieszczamy rzadko używane rzeczy, zaś niżej ubrania codzienne. Garderoba w małym pomieszczeniu bardzo często wymaga kupna mebli projektowanych na wymiar, a kiedy aranżujemy pomieszczenie na poddaszu, problemem mogą być również skosy.

Praca w domu

Pracując zdalnie z domu warto zastanowić się nad specjalnym miejscem przeznaczonym do tego celu. Gabinet w małym pomieszczeniu najlepiej jest pomalować na jasny kolor – wtedy nie będzie tak przytłaczający. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, możemy zamontować na ścianach półki, a pod biurkiem umieścić dodatkowe szafki. Najlepiej miejsce pracy umieścić pod oknem, a ciekawym pomysłem jest wykorzystanie przedłużenia parapetu jako blatu stołu do pracy. Decydując się na stworzenie małego gabinetu dbajmy o porządek – dokumenty umieszczone w segregatorach i poukładane akcesoria biurowe sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestrzenne.

Szukaj inspiracji na stronie Archipelag.