Co oznacza termin dobry projekt?

Projekt domu
Decydując się na bardzo ważny krok w życiu, a mianowicie chodzi o budowę domu, należy na starcie przemyśleć bardzo wiele decyzji i rozwiązań jakie zastosuje się w domu. Sama budowa domu to proces bardzo długotrwały, który dzieli się na kilka etapów. Jednak zanim przejdzie się do głównego etapu budowy, konieczne jest zdobycie wszystkich zezwoleń i odpowiednich podpisów pod decyzjami budowy.

Jakie dokumenty należy załatwić przed rozpoczęciem budowy?

Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną projekt Donna
Autor: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Pierwszym etapem budowy domu jest zawsze wybór odpowiedniego projektu. To właśnie w projekcie należy podjąć najważniejsze decyzje, które będą rzutowały na późniejszą funkcjonalność i użytecznością budynku. Oczywiście przy wyborze projektu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów, które zdecydują o szybkiej realizacji budowy, czy kosztach budowy. Przy wyborze należy zastanowić się czy czy będzie to dom parterowy czy dom piętrowy. Ta decyzja wiąże się z sporą różnicą w kosztach, gdyż dom parterowy jest o wiele tańszy w wykonaniu. Spowodowane jest to tym, iż w domu parterowym nie ma konieczności wylewanie stropu między piętrami (oszczędza się na wykonaniu zbrojenia, ułożeniu tak zwanych legarów oraz oczywiście na samym betonie). Dodatkowo skraca się czas wykonania budowy, gdyż nie trzeba odczekiwać na odpowiednie wyschnięcie betonu. W domu parterowym również oszczędza się na schodach, których nie trzeba wykonywać. Jest jeszcze kilka kwestii, które są szczególnie ważne dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Właśnie brak schodów i rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie bardzo ułatwia dostęp do nich dla dzieci i starszych osób. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów na wykończenie domu.

Wybór materiałów jest bardzo duży, jak również ich rozpiętość cenowa.

Dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z ich właściwościami i wybrać te najlepiej dopasowane do projektu. Również należy zastanowić się na budową i wykorzystaniem materiałów na dach. Dach, który posiada wiele dodatkowych „ozdób”, daszków, jest zdecydowanie bardziej droższy niż ten dwuspadowy. Również dach wykonany z dachówki jest zdecydowanie droższy niż ten wykonany z blachy czy papy.