3 sposoby na dom energooszczędny

dom energooszczędny
Trzy niezawodne sposoby na tworzenie energooszczędnego domu
Pierwszym niezawodnym sposobem na stworzenie energooszczędnego domu jest wyposażenie go w dostateczną ilość dużych okien, które będą pozwalały na to, że do domu jak najdłużej w ciągu dnia będzie wpadało dzienne światło, co pozwoli nam zaoszczędzić na zużywanym prądzie. Obecnie spotykane są okna zajmujące niemal całą powierzchnię jednej ze ścian, a dzięki temu pozwalają one na skuteczne oświetlenie pomieszczenia światłem dziennym przez wiele godzin w ciągu dnia

.

dom jednorodzinny
Źródło: pixabay.com

W trakcie tworzenia planu budynku można także wyposażyć go w dobrą izolację cieplną, dzięki temu ciepło wytwarzane przez ogrzewanie elektryczne nie będzie tak bardzo uciekało na zewnątrz. Pozwoli to także na podwyższenie ogólnej temperatury w domu, a dzięki temu będziemy mogli zmniejszać temperaturę grzania, a w domu i tak będzie wystarczająco ciepło. Kolejnym sposobem na stworzenie energooszczędnego domu jest wyposażenie go w żarówki energooszczędne. Takie żarówki można kupić obecnie w każdy sklepie, zwykle zaświecają się one stopniowo, po jakimś czasie uzyskując maksymalną moc. Przy kupnie większej ilości takich żarówek, a nie tylko jednej czy dwóch, od razu będzie można zauważyć różnicę w fakturach otrzymywanych za prąd.

Takie żarówki zwykle jednak dają mniej światła od innych żarówek, dlatego dobrze jest kupować także żarówki, które są w stanie wytwarzać więcej światła, na przykład taka dwudziestowatowa żarówka jest w stanie świecić z mocą żarówki czterdziestowatowej. Trzecim sposobem na stworzenie energooszczędnego domu jest włączenie oświetlenia w system inteligentnego domu. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko zaświecać i gasić światła przy pomocy przycisku pilota zdalnego sterowania, ale też nastawiać ilość czasu, w jakim takie żarówki będą się świeciły oraz wyposażyć dom w system automatycznego gaszenia światła w pomieszczeniach, w których od dłuższego czasu nikt już nie przebywa, w ten sposób rozwiążemy problem świateł palących się tam, gdzie nikogo aktualnie nie ma i takie światła palą się niepotrzebnie, a jest to zjawisko dość powszechnie znane w domach wielorodzinnych, a nawet w blokach.

Więcej niezbędnych informacji uzyskasz tutaj: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/domy-energooszczedne